Avustralya’da skandal pankart!

Avustralya Futbolunun iki köklü takımı Richmond ve Collingwood aralarında Melbourne MCG Stadyumu’nda oynanan karşılaşmada, fazla sağ Birleşmiş Milliyetçi Cephe kadar İslam karşıtı pankart açıldı.

Skor tabelasının aşağı açılan pankartta Birleşmiş Milliyetçi Cephe logosu ve Collingwood takımının sembolüne atfen “Saksağanı destekle, Camileri durdur” (Go Pies! Stop the Mosques) yazısı yer aldı.

İslam karşıtı pankarta Avustralyalılar ve Avustralya Futbol Ligi (AFL) sert tepki gösterdi. AFL Başkanı Gillon McLachlan, toplumun bir takım kesimlerini karalamak için Futbolun kullanılmasına tutku göstermeyeceklerini vurguladı.

Pankart hakkında “Bölücü, cahil ve içten rahatsız edici” ifadelerini kullanan McLahlan, sorumluların bulunması için polisle işbirliği yaptıklarını bildirdi. 

Müslümanları niyet bölge pankart, asılmasından kısa süre daha sonra emniyet görevlileri göre indirildi.

AFL oyuncuları pankartı kınadı

AFL’de forma giyen eski ve yeni oyuncular sosyal ağ üzerinden paylaştıkları mesajlarında İslam karşıtı pankartı kınadı. North Melbourne takımı oyuncularından Majak Daw “Irkçılık benimle biter. Dün geceki olaylardan sonra bu mesajı vurgulamak, gündeme getirmek manâlı.” mesajını paylaştı.

Pankarttaki yazıda gönderme yapılan Collingwood takımından yapılan açıklamada, kendilerini dehşete düşüren pankartın kendileriyle bir ilgisinin olmadığı, sorumlulara stadyuma antre yasağı getirilmesi gerektiği vurgulandı.  

Pankartta imzası bulunan aşırı sağcılar, Avustralya genelinde takriben bir yıldır İslam karşıtı gösteriler düzenleyerek, camilerin kapatılmasını, helal ürünlerin yasaklanmasını ve Müslümanların sınır dışı edilmesini istek ediyor.

İlgili: Genel Spor Haberleri, Avustralya’da skandal pankart! bahische.com farkıyla sizlerle.