Dağ bisiklet yarışmacıları Murgul’da pedal çevirdi!

Yaşamsal Akbaş
Aralarında ulusal sporcuların da bulunduğu 52 sporcunun çaba ettiği yarışma Borçka’dan başladı. 171metre irtifada başlayan 655metre irtifaya kadar köye tırmanış ve Murgul Merkez’e iniş şeklinde 25,2 kilometre uzunlukta engebeli bir parkurda gerçekleşti. Sporcular sıcak ve zorlu parkurda zorlansalar da yeşil ve doğa manzarası ile bisikletlerin armonisi güzel bir bakış oluşturdu.

Doğa dostu bisiklet sporu ile yeşilin birleştiği organizasyon sporcular ve alan halkı kadar epeyce beğenildi. Doğal güzellikleri yaylaları ile bisiklet sporu için biçilmiş kaftan olan Murgul’da bu tarz organizasyonların devam edeceği ve geliştirilerek ilerleyen yıllarda milletlerarası organizasyonlarla büyük çapta yarışlar için yerinde daha alçak inşa bulunmakta. Doğal dağ bisikleti parkurları hem sporcular için keza de yayla turizminin gelişimi açısından oldukça tartma taşırken bisiklet sporunun Murgul’da geliştirilmesi amaçlanıyor.

Düzenlenen organizasyona Murgul Kaymakamı Hüseyin Çam, Murgul Belediye Başkanı Hasan Çavuş, Murgul İlçe Jandarma Komutanı Abdurrahman Albayrak, Vali Yardımcısı Ali Doğan, Borçka Kaymakamı Ertuğrul Misal, Artvin Belediye Başkan Yardımcısı, Murgul Emniyet Amiri Mehmet Ali Memiş, Murgul Baştabibi Cem Nakışçı, Ak Parti İl Başkanı Sami Gülsuyu katıldı. 

Murgul Kaymakamı Hüseyin Çam açılış konuşmasına şehitlerimizi anarak başladı

Murgul Kaymakamı Hüseyin Çam; “Artvin Belediye Başkan yardımcım, kıymetli misafirler, ilimize ilçemize ayrı şehirlerden teşrif eden sporcu kardeşlerim hepiniz güzel geldiniz, sizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum. Sözlerime başlamadan önce bu vatan için şehit olan tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet, geride kalan ailelerine tahammül diliyorum. Şehit ailelerinin ve vatanımızın başı sağ olsun. Düzenlenen bu organizasyona katılan tüm sporcularımıza teşekkür ediyorum. henüz 2 km de olsa müsabaka imkanı bulduk, bu sıcakta yarışmak fazla şiddet yarışan arkadaşlara canı gönülden teşekkür ediyorum. Bundan sonraki süreçte ilçemizde bu cins organizasyonların sayısının ve niteliğinin dahası vatandaş katılımının artmasını temenni ederek tekrar teşekkür ediyorum” dedi.

Vali Yardımcısı Ali Doğan; “değerli meslektaşlarım saygı değer protokol üyelerim, değerli sporcu kardeşlerim çok değerli sporcu kardeşlerim hepiniz bu hoş organizasyona hoş geldiniz. Artvin Valimiz Kemal Cirit’i temsilen buradayım hepinize hürmet ve selamlarını iletiyorum.  Öncelikle Bu organizasyonda emeği geçen herkese farklı bambaşka teşekkür ederim. Biz 2 km bisiklet kullandık zorlandık, bu sıcakta pedal çeviren bisikletçilerimizi ayrıyeten tebrik ediyorum, bu parkuru tamamlamak büyük bir galibiyet. Ast dereceye giren kardeşlerimizi bir bir kutlamak gerekiyor. Bu herif organizasyonların ilçelerimizde mantıksal bağ kazanmasını temenni ediyorum” dedi.

Yarışmanın 1.si 1 saat 4 dakika 20 saniyeyle rakiplerine oldukça büyük bir ayrım atan Konya Torku Şeker’in sporcusu Ferit Şamlı oldu. Yarışmaya Konya Torku, Samsun GSM, Rize, Trabzon, Giresun, Bayburt ve Artvin’den sporcular katıldı. 

Dereceye giren sporculara ödülleri ve hediyeleri verildi. Dereceye giren sporcuların sıralaması;
15-18 yaş grubu erkekler kategorisi; 1. Ömer Mirza Toker 2.Yunus Emre İrlağ 3.Umut 

Uçar

19-29 yaş grubu erkekler kategorisi; 1.Ferit Şamlı, 2.Kerem Anıl, 3.Çetin Aksak

19-29 yaş grubu bayanlar kategorisi; 1.Eda Misafir, 2.Tuğba Usta,3. Betül Karcı

30-39 yaş grubu erkekler kategorisi;1. Gökay Davetli,2.Yakup Kadıoğlu,3. Behçet 

Artist

40-49 yaş grubu erkekler kategorisi; 1. Mustafa Yıldız,2. İsmail Kadıoğlu, 3.Hüseyin 

Vardal

50-59 yaş grubu erkekler kategorisi; 1. Mümtaz Öztürk 2. Başarı Çakır, 3. Muzaffer 

Şahin

Insanlar yarışı erkekler; 1. Vedat Tural, 2. Mesut Öztürk, 3.Kenan Kanra

Halk yarışı bayanlar; 1. Elif Nakışçı, 2. Zeynep Yaşar

Halk yarışı çocuklar;1. Eymen Tural, 2.Emirhan Kalyoncu, 3. Zahit Menteş

İlgili: Doğa Sporları, Dağ bisiklet yarışmacıları Murgul’da pedal çevirdi! bahische.com farkıyla sizlerle.