“Dopingte sıfır hoşgörü politikamız devam ediyor”

Yerlikaya yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da dopingle ilgili soru işareti bırakmayan açıklamaları olduğunu hatırlatarak, “Doping Türk Canice Kanunu ile değerlendirilmeli. Ha uyuşturucu satıp bir gençliği öldürmüşsünüz, ha doping satıp bir gençliği öldürmüşsünüz. Dopingle uyuşturucunun birbirinden farkı değil” dedi. 

Federasyonların, Cumhurbaşkanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığının “sıfır hoşgörü” politikasına uygun çalışması gerektiğini vurgulayan Yerlikaya, “Saklama çabalarına gidilmemesi gerekiyor. Toplumda duyulursa halim ne olur, başkanlığım ne olur kaygısı yaşanmaması lazım. Bu meseleyi el birliğiyle çözmeliyiz. Türkiye’de ‘yeni bir başlangıç, yeni bir heyecandır reform anayasası’ diyorsak sporun tanımını da iyi koyacağız. Tanımı sağlam koyduktan sonradan problemlerimiz de ortadan kalkacak” diye konuştu.

Yaptırımları ağırlaştırarak ve bilhassa aileleri bilinçlendirerek gençliği dopingden uzaklaştıracaklarını dile getiren Yerlikaya, şöyle devam etti: 
“Karaciğer her tarafta, rahatsızlık yakasına yapışmış gençler bize gelerek takviye istiyor. Sporcuların niçin bu yola başvurduklarına görmek lüzumlu. Olimpiyat, dünya şampiyonu olabilmek sağlığından daha mı manâlı. Altın harflerle maziye yazılmak güzel fakat hastane köşelerinde tekrar ve ayaklanma içinde edinmek daha mı iyi? Her şey kazanan almak, madalya almak yok, bunu gençlerimize açıklamak gerekli. Spor bir yaşam tarzı, bir ahlaktır. Spor toplum içinde öz güvenini kazanarak güzel bir şeyler yapabilmek, çeşitlilik ortaya koymaktır.” 

– Olimpiyatlar süreci
Hamza Yerlikaya, olimpiyat heyecanını 4 defa sporcu olarak yaşadığını açıklama ederek, şimdi de idareci boyutunda bu heyecana karşılıklı olacağını belirtti.

2012 Londra Olimpiyatları’na kadar, 2016 Rio Olimpiyatları sporcu sayısında düşüş yaşandığını vurgulayan Yerlikaya, “Şu tartışılmalı, fazla katılım mı, eksik katılım çok madalya mı? Hedefimiz popülizm mi, gerçek başarı mı? Şu andaki katılım ola ki biraz düşük gibi olsa da, kalite de madalya şansımız da daha yüksek. 2012 Londra Olimpiyatları’na tarafından daha fazla madalya alacağımız kanaatindeyim” ifadelerini kullandı.

İlgili: Genel Spor Haberleri, “Dopingte sıfır tutku politikamız devam ediyor” bahische.com farkıyla sizlerle.