”Hollanda’da çifte coşku yaşayacağım”

Kenan Sofuoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Dünya Supersport  Şampiyonası’nda 3 yarışın geride kaldığını söyledi. Şampiyonada 45 puanla ikinci  sırada yer alan Kenan Sofuoğlu, bu sezon diğer yılların aksine şampiyonların  kullanmasına izin bahşedilen 1 numarayla uğraş ettiğini anlattı.
 
Sofuoğlu, “Sezona bir numara olarak başlatmak dezavantaj çünkü tüm  pilotların hedefi bir numaraya gelmek. Zaten bir numara olan sporcununki ise  bunu gözetmek. Gözetmek ulaşmaktan daha zordur.” dedi
 
Julia Looman Sofuoğlu ile ilk çocukları Hamza’yı, kan hastalığından  kaybettiklerini andıran milli sporcu, “Hala bunun niçin olduğunu soran  ahali var. Bu hastalık, anne ve babanın genlerinden gelen bir sorunla alakalı.  Sezonun 4. yarışı olan Hollanda’da çifte heyecan yaşayacağım. İkinci çocuğumuzun  doğumu, Hollanda yarışından iki gün sonra gözüküyor. Rabbim hoş bir yarış nasip  ederse, anında ertesi gün hastaneye gidip bir hafta kalacağız.” ifadelerini  kullandı.
 
Doğumdan daha sonra bebeğin, bazı kontroller için bir hafta hastanede  kalmasının yerinde görüldüğünü anlatan Kenan, “Doktorlar, birincil çocuğumuzdaki  hastalığın, bunda da olup olmadığını anlamak istiyorlar. Onların öngörüsüne tarafından  benzer hastalığın olma ihtimali yüzde 25. Rabbim inşallah bu 1,5 ayı başarılarla  dinç bir şekilde baba olarak geçirmemi nasip eder.” diye konuştu.
 
‘Telafisi 4 veya 5 yarış sürebilir”
 
Kenan Sofuoğlu, sezona iyi bir açılış yaptığını, antrenman ve devlete ait  testlerde daima birinci olduğunu anımsattı.
 
Avustralya’daki ilk yarışta ummadıkları ve anlamadıkları bir şekilde  motosikletin lastiğinin yarıldığını bildiren Sofuoğlu, şunları söyledi:
 
“Yarış dışı kaldık ve puan kaybettik. Bu, 13 yarışlık sezonun büyük  bir avantajını kaybetmek anlamına geliyordu. Biliyorum ki bunun telafisi 4 ya da  5 yarış sürebilir. Önümde uzun bir sezon var, 10 yarış daha koşacağız. İşler iyi  gider de Hollanda ve İtalya yarışlarını kazanabilirsem, liderliğe yükselebilirim  lakin bunun çok da büyük önemi yok. Kayda Değer olan en sonunda kimin kazanan olduğu.”
 
Dünya Supersport Şampiyonası’nda 4 şampiyonluğu  yer alan Kenan  Sofuoğlu, şu anki duruma bakıldığında bu sene da şampiyon olabileceklerini  belirterek, “Hayalim ve kariyer planlamama göre, Allah nasip eder de 5. dünya  şampiyonluğunu alırsam, artık emeklilik tarihimi belirlemek istiyorum. Çok yoğun bir  1,5 ay beni bekliyor, 3 yarışa çıkacağım ve Allah nasip ederse her tarafta baba  olacağım. Çocuğumuzun Türkiye’de doğmasını istiyordum ama azıcık da mecburiyetten  Hollanda’ya elde etmek zorunda kaldık.” ifadelerini kullandı.
 
“Baba olmanın heyecanı daha büyük”
 
Yarışların, kendisi için büyük siklet taşıdığını vurgulayan milli  sporcu, “Yarışlara kişiye özel olarak gitmiyoruz, Türkiye’yi temsil ediyoruz. Podyuma  çıktığımız takdirde bayrağımızla pisterde tur attığımız için bu, büyük bir tayin  haline geldi.” diye konuştu.
 
“öte yandan hayatın öteki heyecanları da var.” diyen Kenan Sofuoğlu,  şöyle devam etti:
 
“Babalık duygusunu bir kere yaşadım nasıl bir duygu olduğunu biliyorum,  kuvvet günler geçirdiğimi de biliyorum. Yarış büyük bir coşku lakin baba olmanın  telaşı daha büyük. erkek çocuk bekliyoruz, ismini Mahir koyacağız. Otomobil  sporlarına da hevesli olduğum için Hamza’yı Formula 1 sporcusu yapmak istiyordum.  acilen gönlümden geçen dinç sıhhatli olması ama Mahir, motor sporlarını  severse ben de yanına durmak isterim. Sonuçta benim sevdiğim, deneyimli olduğum  bir iş. Eğer kendi isteği olursa içinden gelerek yanında dururum.”
 
Bu spora ilk başladığında bir kere dünya şampiyonu olmanın hayalini  kurduğunu, 4. şampiyonluktan sonra ise “5 kere kazanan olan bir sporcu” olarak  anılmak istediğini anlatan Kenan Sofuoğlu, “Dörde ulaştık, 5’incisini de olmak  isteriz ama bu nasiptir. Ben kazandıklarımdan her zaman çok memnunum. Eğer imkan  varsa niçin olmasın? Dört şampiyonluk bir rekordu, bu rekoru daha baskı yapalım ancak  ilerleyen yıllarda canını yakmak daha kuvvet olsun.” diye görüşlerini aktardı.
 
Bugüne kadar her zaman 35 yaşında sporu bırakmaya niyetlendiğini dile  getiren ulusal motosikletçi, “Beşinci şampiyonluktan sonradan bu sezon ya da değişik  sezon, duruma bakacağım. Güçlü müyüm, kondisyonum tatmin edici mi? Ona kadar karar  tahsis etmek istiyorum.” değerlendirmesinde bulundu.
 
“En büyük isteğim genç sporculara destek olmak”
 
Kenan Sofuoğlu, sporu bıraktıktan sonradan genç sporcuları teşvik etmek  istediğini belirtti.
 
Spora yararlı olacak ne varsa yapmak istediğini anlatan Sofuoğlu,  “Futbol Basketbol gibi branşlardaki sporcuların hepsinin büyükleri, ağabeyleri  var lakin motor sporlarında hala azıcık sıkıntı bulunuyor. Ben gerek tecrübelerimle  lüzum fiziksel imkanlarla destek olmak istiyorum.” ifadelerini kullandı.
 
Kenan, motosiklette milletlerarası yarışmalara katılan 8 sporcusunun  bulunduğunu vurgulayarak, “Fazla kabiliyetli birini gördüğüm vakit federasyona  söylüyorum, Toprak Razgatlıoğlu bunlardan biri. Kupalarda yarışmalarını  sağlıyoruz. 2015’te takımımla anlaşma yaparken şartlarımdan biri buydu. Avrupa  Şampiyonası’nda Toprak’a motor ve imkan sunulacaktı, o şekilde anlaşmıştık.” diye  konuştu.
 
Motor sporlarının fiziki anlamda zorlama bir spor olduğuna dikkati çeken  Kenan Sofuoğlu, şunları söyledi:
 
“Arkanda bir takviye olmalı. Büyük sponsor olacak ama Türkiye’de bu çok  güç. Avrupa’da bu kültür fazla ayrı, markalar, gençler bir yerlere gelsin diye  yanlarında duruyor. Gençlik ve Spor Bakanlığının da bu konuda egzersiz yapması  lazım. Devletin yaptırımları olsa her şey çok bambaşka olabilir. Bizim ulusal  sporcularımız birçok vakit, uçak biletini nasıl alacakları konusunda hesap  yaparken, büyük markalar için bunlar çok kolay şeyler.”
 
“Toprak bu zor günleri atlatacak”
 
Milli sporcu Kenan Sofuoğlu, Milletlerarası Motosiklet Federasyonu (FIM)  Avrupa Superstock 1000 Kupası’nda yarışmacı Toprak Razgatlıoğlu’nun, Avustralya’da  sezona hazırlanırken kaza yaptığını ve ayağını kırdığını hatırlattı.
 
Toprak’ın sezona kısmetsiz başladığını gösteren Kenan, şöyle devam etti:
 
“Toprak tam iyileşti, Avrupa Şampiyonası’na az kalsın yetiştireceğiz  derken ilk antrenmanında bu kez de elini kırdı. Bir sporcu için sakatlık fazla zor  bir şeydir. Toprak’a, ‘ben kariyerimin başında aynı şeyleri yaşadım ve iyi ancak de  yaşamışım.’ dedim. O zamanlar bunları anlayamıyordum fakat geçirdiğin zorluklar  seni çok iyi pişiriyor ve geleceğe hazırlıyor. Toprak bu kuvvet günleri atlatacak.”
 
Toprak’ın bu sezon şampiyon olmasının zora girdiğini vurgulayan Kenan,  sözlerini şöyle tamamladı:
 
“Daha birincil yarıştan sakatlık yaşadı ve puan alamadı. İkinci yarışta  yarışıp yarışmayacağı muhakkak yok, sadece 8 yarış olduğu için telafisi zorlama. Benim  kendisinden beklentim sezon içinde birkaç birincilik alması. Allah nasip ederse  büyük bir projenin içindeyiz. 2017 sezonunda Toprak’ı Dünya Şampiyonası’nda  Superbike kategorisinde yarıştırmak istiyorum. Natürel fakat bununla alakalı atılması  gereken büyük adımlar ver fakat onun alacağı birkaç galibiyet benim için yeterlidir.”