Zika virüsü hakkında kritik izah etme!

BM Cenevre Ofisi’nde düzenlenen basın toplantısında DSÖ yetkilisi Bruce Aylward, “Brezilya şahane bir olimpiyata evsahipliği yapacak. Olimpiyatlar Güney Yarımküre’de kış döneminde gerçekleşecek ve sivrisinek sayısı azalmış ve Zika virüsü de büyük ölçüde etkisini yitirmiş olacak” dedi.

Zika virüsüyle mücadelede DSÖ’nun Küresel Eylem Planı çerçevesinde 56 milyon dolara gereklilik duyulduğunu gösteren Aylward, virüse 36 ülkede rastlandığını, bunların 28’inin Amerika kıtasında, 5’inin Batı Pasifik bölgesinde, 2’sinin Güneydoğu Asya’da ve birinin Afrika kıtasında bulunduğunu ifade etti.

Mayıs 2015’te Brezilya’da patlak veren virüs sivrisinekler aracılığıyla bulaştırılarak adeta tüm Amerika kıtasına yayıldı. ilk önce 1947 yılında Uganda’nın Zika ormanlarındaki maymunlarda görülen virüs, Aedes türü sivrisineklerce insanlara bulaştırılıyor. Ateş, gözlerde kızarma, kusma, döküntü, baş, adale ve eklem ağrısı gibi belirtileri bulunan hastalığın eşsiz bir tedavisi ve önleyici aşısı bulunmuyor. Bilhassa hamile kadınları tehdit eden virüsün Brezilya’da yenidoğan bebeklerde hızla çoğalan mikrosefali (minik kafa) vakalarıyla benzer olduğu sanılıyor. 

İlgili: Genel Spor Haberleri, Zika virüsü hakkında kritik izah etme! bahische.com farkıyla sizlerle.